czwartek, 10 stycznia 2013

Orbitrek - Elliptical machines
Orbitrek - doskonałe urządzenie łączące w sobie ruchy steppera, rowerku treningowego i bierzni mechanicznej.
Orbitrek nie obciąża stawów,  minimalizuje ryzyko powstania kontuzji i urazów, które mogą wystąpić podczas biegania.
Orbitrek angażuje wszystkie partie mięśni, poprawia pracę układu oddechowego i krążeniowego oraz pozwala zrzucić zbędne kilogramy. 


Dlaczego warto ćwiczyć na Orbitreku?
Orbitrek jest rewelacyjnym urządzeniem, które zapewnia komfort ćwiczeń i daje pożądane rezultaty. Płynne eliptyczne ruchy nóg i ramion nie powodują żadnych dynamicznych obciążeń ani niewygodnych ruchów. Ćwiczenie na nim pobudza do pracy więcej mięśni niż, np. trening na rowerze stacjonarnym. 


Zalety orbitreka:
 1. Zapewnia płynny ruch podczas ćwiczeń, dzięki czemu nawet intensywny trening wydaje się lżejszy niż na innych urządzeniach fitness  
 2. Łączy w sobie funkcję trzech różnych maszyn, dzięki czemu pozwala na bardziej ogólnorozwojowy trening. 
 3. Ulepsza działanie układu krążenia i układu oddechowego. 
 4. Systematyczny trening zwiększa gęstość kości, dzięki czemu można zapobiec osteoporozie. 
 5. Regularny trening poprawia ogólne samopoczucie ćwiczącego. 
 6. Dzięki regularnemu trenowaniu na orbitreku przyspieszamy proces przemiany materii, spalamy kalorie, redukujemy poziom tkanki tłuszczowej.
 7. Wpływa on na odpowiedni wygląd sylwetki. 
 8. Trening aerobowy na orbitreku skutecznie pomaga zredukować masę ciała pozbywając się zalegającego tłuszczu w różnych partiach naszego ciała. 
 9. Trening eliptyczny angażuje wszystkie większe partie mięśniowe, dzięki czemu pozwala pracować nad całą sylwetką w dogodnych nam warunkach. 
 10. Przeciętna osoba ćwicząca na orbitreku spala ok. 13 kcal na minutę, co jest bardzo dobrym wynikiem, jeżeli porównywać go z innymi urządzeniami cardio. Mięśnie zaangażowane w treningWarto wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać trening na tym urządzeniu
 • Przed rozpoczęciem treningu należy wykonać krótką rozgrzewkę. Jest to warunek konieczny - ćwicząc bez rozgrzewki łatwo można nadwerężyć mięśnie i zrobić sobie krzywdę. 
 • Zaleca się, by dostosować poziom ćwiczeń do możliwości i kondycji, intensywność zwiększa się systematycznie, w miarę upływu czasu.
 • Długość kroku dostosowuje się w zależności od preferencji lub wzrostu ćwiczącego. Osobą wyższym wygodniej ćwiczyć przy większej długości kroku. Regulacja tego parametru ma również wpływ na to, jaką grupę mięśni trenujemy intensywniej.
 • Warto ćwiczyć używając również ruchomych ramion trenażera - ćwiczy się wtedy dużo większe partie mięśni. 
 • Nie ruszając rękami i ustawiając maszynę na niewielką długość kroku i większe obciążenie, wykonuje się trening najbardziej zbliżony do treningu na stepperze.
 • Należy ćwiczyć będąc wyprostowanym, bez pochylania się do przodu. Zaleca się patrzenie przed siebie i wyciągnięcie/napięcie mięśni brzucha. 
 • Nie należy ściskać uchwytów ramion trenażera zbyt mocno. 
 • Dla osiągnięcia optymalnych i widocznych efektów zalecany jest trening na orbitreku minimum 3 razy w tygodniu. Początkującym zaleca się by trening trwał około 30 minut, stopniowo można (i należy) ten czas wydłużać. 
 • Warto zadbać o urozmaicenie treningu na trenażerze eliptycznym. Treningi interwałowe są wiele efektywniejsze niż ćwiczenia przy jednym obciążeniu (początkującym zaleca się małe obciążenie, żeby uniknąć przetrenowania organizmu). 
 • Podczas treningu  wskazane jest korzystanie z opcji pomiaru tętna. Utrzymanie go na odpowiednim poziomie pozwoli osiągnąć zamierzone efekty. 
 • Po treningu na orbitreku  warto poświęcić chwilę (minimum 3-5 minut), na ćwiczenia rozciągające i studzące organizm. 


25 minutowy plan ćwiczeń na Orbitreku ;) 
(do wykorzystania na siłowni!) WORKAUT
A. Warm-Up - Rozgrzewka - 5 minutPrzed rozpoczęciem treningu, zaleca się zwiększyć tętno poprzez chodzenie lub wolne bieganie (w zależności od kondycji). Dzięki czemu będziesz lepiej przygotowana krążeniowo i mięśniowo do nachodzącego treningu.
Ja osobiście wole na początku poćwiczyć na bieżni ( czyli chodzenie na przemian z bieganiem) a dopiero później ćwiczyć na orbitreku. Wtedy mam więcej energii i efektywniejszy jest ten trening.
B.  Trening - 20-30 min.
Główny trening powinien trwać od 20-30 minut. 
Jeśli ćwiczymy w strefie Fat-Burning (spalania tłuszczu) - ciśnienie wynosi 50%-60% z maksymalnego HR a jeśli ćwiczymy w strefie Weight Control (kontroli wagi) - ciśnienie wynosi 60%-70% maksymalnego HR. Jeśli chcemy stracić wagę, spalić więcej kalorii i osiągnąć upragnione efekty zdrowotne powinniśmy ćwiczyć głównie w tych strefach. 
C. Cool down - zakończenie - 5 minut
Po zakończeniu głównego treningu. Należy stopniowo zmniejszyć intensywność ćwiczeń i tętno przed zatrzymaniem.
Strefa cool-down pozwala układowi krążenia i układowi mięśniowemu, powoli i bezpiecznie wrócić do normalności. 
Korzyści Zdrowotne 

Serce i płuca
- wzmacniasz mięśnie serca
- zmniejsza ryzyko zawału serca
- zmniejsza ryzyko udaru mógzu

Wygląd 
- zmniejsza i kontroluje twoją wagę
- poprawia twój wygląd zewnętrzny i pewność siebie
- redukuje tkankę tłuszczową
- rzeźbi mięśnie
- sprawia że dłużej wyglądacie młodo

Umysł
- pomaga redukować i radzić sobie ze stresem
- zmniejsza poziom lęku, przygnębienia
- pomaga się zrelaksować
- pomaga zmniejszyć depresję 

Jak ćwiczyć na Orbitreku żeby zmniejszyć obwód pasa.

Okazuje się, że ze wszystkich części ciała najtrudniej jest stracić tłuszcz właśnie z okolic pasa. Jest wielkim sukcesem stracić tłuszcz wokół talii, ponieważ tak naprawdę tracimy go w ostatnim etapie odchudzania. Istnieje jednak wiele różnych sposobów na poradzenie sobie z tym, wystarczy wykonywać ćwiczenia aerobowe przy czym koniecznie kontrolować dietę.
Maszyny eliptyczne są uważane za najlepsze do tego celu, ponieważ zapewniają sprawne i efektywne spalanie tłuszczu w pasie.
Trening eliptyczny to trening aerobowy, dlatego możemy się spodziewać przyśpieszonego bicia serca i szybkiego spalania kalorii, aby stracić tłuszcz z organizmu.
Dzięki regularnym treningom na orbitrekach, które nie koncentrują się tylko na dolnych mięśniach ciała, ale spalają kalorie w równie szybkim tempie i pomagają ci stracić tłuszcz na całym ciele.

Bardzo ważny jest poziom intensywności treningu 
Są osoby otyłe, które nadal robią trening ten przez długi okres czasu, jednak ze zbyt małą intensywnością, aby było to w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej. Ćwicząc na poziomie 0, 1 lub 2 możemy nic nie czuć nawet po 30 minutach ćwiczeń. Z pewnością to nic nie da, więc jeśli twoim celem jest redukcja wagi jak i tłuszczu w okolicach pasam, tego typu treningi nie przyniosą zamierzonych efektów. Maszyny eliptyczne wyposażone są dziś w wiele poziomów oporu i można wybrać taki poziom, aby uzyskać bardzo intensywny trening.

Czas trwania treningu jest również bardzo ważny. 
Tysiące otyłych kobiet i mężczyzn, narzekają na nieskuteczność ich treningów na orbitrekach, ponieważ nie zmniejszają ich obwodu w talii. Jednak z pewnością nie zdają oni sobie sprawy z tego, że trening ten trzeba kontynuować przez co najmniej 20-30 minut w sesji, aby spalić kalorie na wymaganym poziomie.
Ponadto jest również trening interwałowy, który nie pozwala ciału człowieka przyzwyczaić się do intensywności i czasu trwania treningu, co znacznie przyśpiesza tempo spalania kalorii.
(wcześniej podałam przykładowy trening interwałowy)
Ważne jest, aby pamiętać że najważniejszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać jest nasza DIET i trzymanie kontroli nad tym co jemy. Jeśli cały czas trenujesz z dużą intensywnością na orbitekach, ale w dalszym ciągu podjadasz, przejadasz się lub spożywasz napoje typu cola i hamburgery, na pewno nie możesz liczyć na osiągnięcie wymarzonej talii.

Jeśli chcesz stracić tłuszcz z okolic pasa za pomocą orbitreka.Wszystko co musisz zrobić, to zapamiętać następujące punkty: 
- ćwiczenia na orbitreku spalają tłuszcz z całego ciała
- ustaw poziom trudności na tyle wysoki, aby uzyskać bardziej intensywny trening
- wybierz taki orbitrek, który ma różne stopnie ilości spalania kalorii i wybierz ten najlepszy
- wykonuj dłuższe treningi ale nie zapominaj o ich regularnościIle kalorii można na Orbitreku 

Maszyny eliptyczne są wspaniałymi maszynami, które wyglądają podobnie do rowerków stacjonarnych, ale są w stanie zapewnić bardziej efektywne ćwiczenia cardio. Są one idealne zarówno dla osób które chcą osiągnąć lepszą kondycję jak i dla tych które są efektywnie schudnąć.
Treningi na orbitrekach są to treningi aerobowe, które pozwalają spalić bardzo dużo kalorii podczas każdej sesji. 

Tempo utraty kalorii nie jest takie samo.
Dla wielu osób jest to zaskoczeniem, że rzeczywiście mogą stracić około 750 kalorii podczas godziny ćwiczeń na orbitreku. Wynika to z faktu, że wykonywanie tych ćwiczeń, jest na tyle proste że ludzie nie czują w ogóle zmęczenia. Jednak tempo, w którym można stracić kalorie nie jest takie samo dla wszystkich, ponieważ zależy od wielu czynników takich jak: waga osoby, czas trwania i intensywność treningu. Drobna dziewczyna traci oczywiści znacznie mniej kalorii w ciągu godziny niż ważący więcej mężczyzna. 

Masz kontrolę nad spalonymi kaloriami za pomocą ustawiania oporu.
Większość orbitreków jest wyposażone w różne poziomy oporu i można wybrać sobie odpowiedni według intensywności. Zwiększenie poziomu oporu czyni trening bardziej intensywnym co oczywiście wpływa na szybsze spalanie kalorii. 

Skorzystaj z eliptycznego treningu interwałowego
Zamiast robić treningi z tą samą intensywnością podczas całego czasu trwania ćwiczeń, jest o wiele lepiej jest ćwiczyć na określonym poziomie oporu 15-20 minut, a potem odpocząć na niższym poziomie. Po pewnym czasie ponownie wrócić na wcześniejszy opór tak aby powstał nam wcześniej omówiony trening interwałowy. Jest to świetny sposób aby twój organizm tracił kalorie w zawrotnym tempie. 

Korzystaj z uchwytów. 
Można spalić znacznie więcej kalorii, na orbitrekach posiadających uchwyty, ponieważ kiedy ich używamy ćwiczymy nie tylko dolną partię ciała ale także górną, dzięki czemu wyrabiamy sobie również nasze ręce, ramiona itd. 

Orbitreki stały się bardzo popularne w dzisiejszych czasach, nie tylko ze względu na ich zdolność do zapewnienia bezpiecznego, płynnego i efektywnego cardio, ale również dlatego, że zapewnia znaczną utratę kalorii podczas treningu. 


Należy mieć na uwadze następujące punkty aby stracić maksymalną ilość kalorii podczas treningu:
- tempo utraty kalorii nie jest jednolite dla wszystkich ludzi 
- szybciej można osiągnąć efekty przez zmianę oporu i poziomu nachylenia (jeśli coś takiego posiadają wasze orbitreki)
- utrata kalorii zależy głównie od wagi osoby
- trening interwałowy jest bardzo skuteczny w spalaniu kalorii w szybkim tempie 
A wy ćwiczyłyście kiedyś na Orbitreku?
Jakie efekty wam dał? :) 
Lubicie ten rodzaj aktywności fizycznej? :)


15 komentarzy:

 1. orbitrek to rewelacyjny sprzet ale trzeba niestety troche kasy na niego przeznaczyc , ja niestety kupiłam słaby sprzet i teraz jest na ciagłej gwarancji;
  rowniez postaram sie umiescic kilka dodatkowych inf o tym urzadzeniu:)
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedys na nim cwiczylam i faktycznie nie wymagalo to ode mnie wielkiego wysilku a efekty byly :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym kupić ale na razie mnie nie stać. Kiedyś ćwiczyłam na nim w liceum i było rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje ulubione :) 1000xbardziej lubię niż bieżnię :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie nie dość że nie stać na takie porządne (bo na tanie to szkoda kasy:P) to jeszcze nie mam na to miejsca także jak na razie w domu na pewno odpada :) Ale pozostaje siłownia! :)
  A co do ulubionych to również potwierdzam wole go sto razy bardziej niż inny przyrząd cardio ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za możliwość udostępnienia treści o Orbitrek dla użytkowników www.forumdieta.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. hej, pomocy, wrocilam z urlopu a na liczniku mojego orbitrego widnieje napis stop!!!! i licznik nie nalicza nic? jak pozbyc sie tego napisu? wie ktos? prosze o pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam ćwiczyć na Orbitreku ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. polubiłam się z orbitrekiem kiedy musiałam zrezygnować z biegania i duuużo lepiej mi się ćwiczy na orbitreku ;) POLECAM !

  OdpowiedzUsuń
 10. Super cenne wskazówki w tym artykule. Trenuję na orbitreku już rok z przerwami i nie miałam pojęciach o niektórych z tych rzeczy. Dobrze, że tu trafiłam. :) A tak przy okazji, to informacje na temat jaki orbitrek wybrać (głónie gdyby ktoś planował zakup), tutaj: http://www.jestemfit.pl/artykuly/trening/orbitrek-jak-na-nim-%C4%87wiczy%C4%87 :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O to było moje ulubione narzędzie do ćwiczeń, ale teraz jestem w ciąży i się ograniczam

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja wykorzystuję orbitrek jako urządzenie do wykonywania rozgrzewki. Dzięki niemu rozgrzewam jednocześnie wiele partii mięśni i przygotowuję je do właściwego treningu siłowego.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dwa dni temu zamówiłam orbitrek, czekam na kuriera. Szczerze to nie wiedziałam że orbitrek ma aż tyle możliwości, ale to tylko utwierdza mnie w fakcie że dobrze zrobiłam kupując go. Twój wpis bardziej pozwala zrozumieć działanie orbitreka i jego zastosowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc! :)

   Usuń
 14. Uwielbiam na tym ćwiczyć, bo aż tak bardzo się nie męczę, a czuję jak całe ciało pracuje :)

  OdpowiedzUsuń