sobota, 26 października 2013

Rower stacjonarny - Stationary Bike

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pozwolą ci przede wszystkim spalić nadmiar kalorii, ale także bardzo pozytywnie wpłyną na pracę twojego serca i układu krwionośnego. Pozwolą one także na poprawę kondycji naszym mięśniom, zwłaszcza tym w okolicach pośladków, ud, łydek i bioder, przez co spowodują, że twoje ciało będzie bardziej jędrne. Zalety jazdy na rowerze


Jazda na rowerze treningowym jest formą ćwiczeń niezwykle korzystną dla zdrowia (zwłaszcza stawów). Zakres wykonywanych ćwiczeń jest bardzo duży, dzięki czemu z treningu na rowerze może korzystać niemal każdy, niezależnie od kondycji czy wieku. 
Rower treningowy pozwala na przeprowadzenie treningu w domu (nie trzeba więc rezygnować z ćwiczeń przez brzydką pogodę). Innymi zaletami treningu na rowerku są:
- większa siła i elastyczność mięśni - szczególnie rzeźbione są mięśnie nóg i pośladków
- poprawa krążenia i pracy serca
- obniżenie tętna spoczynkowego serca
- zwiększa się objętość płuc i wydolność tlenowa, tkanki są lepiej dotlenione 
- wzmocnienie systemu immunologicznego - organizm staje się mniej podatny na choroby 
- poprawa ruchomości stawów 
- wzmocnienie kości (zwiększa się ich gęstość, co zapobiega osteoporozie)
- znaczna redukcja tkanki tłuszczowej - jeden trening pozwala spalić nawet 800 kcal 
- lepsze samopoczucie, redukcja stresu (podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny, zwane hormonami szczęścia)
- regularne treningi sprawiają, że wzmacniają się chrząstki stawowe (przez co ciało staje się mniej podatne na kontuzje i urazy - dlatego rower treningowy jest używany podczas rehabilitacji)


Dodatkowe zalety ma również trening na rowerze poziomym:

- wygoda treningu - siodełko roweru poziomego przypomina fotel
- rozwiązują problem bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa wywołanego siedzącym trybem życia; rower poziomy z oparciem pozwala na wykonanie treningu bez odczuwania tego bólu

- zmniejszenie obciążenia stawów kolanowych spowodowane odmienną niż w przypadku pionowych rowerów treningowych pozycją ciała podczas ćwiczeń.Rower stacjonarny to jedna z trzech najczęściej kupowanych urządzeń do ćwiczeń w domu. Pozwala on na trening w zimie, czy w dni kiedy pogoda nie pozwala na jazdę na dworze. Jak może wyglądać przykładowy trening na rowerze, o tym już za moment. 

 


Trening na rowerze stacjonarnym 
Trening na rowerze zaliczany jest oczywiście do grupy ćwiczeń aerobowych, podczas których występuje stale podwyższony puls i zapotrzebowanie na tlen. Tego typu trening pozwala spalić nawet do 250 kalorii w ciągu zaledwie pół godziny. Oto przykładowy trening dla początkujących osób:

Trening 10 minutowy 
- 3 minutowa rozgrzewka, niski opór
- przez kolejne 4 minuty ćwicz przy większym oporze
- ostatnie 3 minuty spędź na mniejszym obciążeniu i pozwól mięśniom odsapnąć

Trening 15 minutowy 
- 4 minutowa rozgrzewka, niski opór
- przez kolejne 4 minuty ćwicz przy większym oporze
- przez kolejne 4 minuty ćwicz przy oporze mniejszym o jedną jednostkę
- ostatnie 3 minuty spędź na mniejszym obciążeniu i pozwól mięśniom odsapnąć 

Oczywiście czas trwania treningu należy zwiększać wraz ze wzrostem naszej formy. Docelowo trening powinien trwać od 30 minut do godziny. Wtedy uzyskuje się najlepsze rezultaty. Warto przy okazji treningu na rowerze wspomnieć o tym jak istotny jest pomiar pulsu podczas treningu. Wiele rowerów stacjonarnych posiada wbudowane pulsometry. Dlaczego jest to ważne? Otóż okazuje się, że najlepsze efekty jeśli chodzi o spalanie tłuszczu można osiągnąć ćwicząc w okolicach 50-60% swojego maksymalnego pulsu. Ćwicząc zbyt intensywnie (80%) spalamy zapas węglowodanów a jeśli ich nie ma w organizmie, może nawet dojść do spalania mięśni. 

Osobiście polecam trening znaleziony kiedyś na pinterest - jak dla mnie jest idealny! :) 4 komentarze:

 1. Rower jak najbardziej ale tylko z muzyką w tle!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam rower! Najlepiej na świeżym powietrzu :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam lubię jeździć na rowerze, ale to do wszystkiego trzeba podejść z głową :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna opcja ale na zimę. Jak tylko troszkę cieplej to rowerkiem w tradycyjnej postaci jeżdżę ;)

  OdpowiedzUsuń