poniedziałek, 13 stycznia 2014

Dary Natury: Ocet Jablkowy! (ACV)



Witajcie. 

Dzisiaj kolejny post z serii Dary Natury, ponieważ spodobała wam się ta seria postanowiłam zwiększyć częstotliwość dodawania tych postów na bloga :) Jednym z postanowień noworocznych było przejście na zdrowy styl odżywiania a co za tym idzie bardziej naturalny, nieprzetworzony dlatego mi też, bardzo pomoże ta seria postów :) 
Dzisiaj o occie jabłkowym (apple cinder vinegar) - moim niedawnym odkryciu.  W sumie słyszałam już o nim dość dawno, jednak dopiero teraz postanowiłam znacznie więcej poczytać na jego temat i oczywiście w reszcie go kupić :) I powiem wam, że jestem naprawdę zaskoczona jego ogromną ilością właściwości. Minusy? Przede wszystkim zapach, jednak i z tym można sobie poradzić.

Jednak zanim zacznę chciałabym podkreślić, że aby osiągnąć korzyści z octu jabłkowego, powinno się używać organicznego ACV. Ja używam octu jabłkowego z firmy Kamis, który możemy dostać praktycznie w każdym spożywczym sklepie.

W tym poście chciałabym skupić się przede wszystkim na jego pozytywnych aspektach zdrowotnych i urodowych.



Ocet ten produkowany jest na bazie fermentacji jabłek. Proces ten wywołany jest przez bakterie octowe, które są odpowiedzialne za specyficzny smak oraz zapach ostu.

Ocet jabłkowy zawiera wiele minerałów i witamin, m.in.: potas, sód, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, krzem, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P i bega-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy oraz pektynę.

Ocet jabłkowy cieszy się ogromną popularnością. I choć jego zbawienne właściwości były znane ludzkości już w czasach starożytnych, to przez bardzo długi okres były one bagatelizowane. Dziś na nowo odkrywamy jego pozytywny wpływ na organizm człowieka, a zainteresowanie octem z roku na rok jest coraz większe. Owa popularność nie może być dziełem przypadku, ocet jabłkowy musi faktycznie wykazywać bardzo pozytywne działanie, zwłaszcza, iż jest on wykorzystywany nie tylko w branży spożywcze, ale również w kosmetologii, dietetyce i medycynie...
A teraz kilka jego drogocennych właściwości.


Właściwości octu jabłkowego:
- przyśpiesza trawienie
- usprawnia pracę serca, zapobiegając jego schorzeniom
- jest naturalnym środkiem tłumiącym apetyt
- spala tłuszcz
- wspomaga pracę układu wydalniczego
- wzmacnia odporność organizmu
- stymuluje pracę nerek
- pomaga usuwać toksyny z organizmu
- wpływa na wyrównanie się gospodarki kwasowo-zasadowej
- nadaje się do sosów
- obniża cholesterol
- przeciwdziała miażdżycy
-pomaga m.in. przy anginie, astmie, bezsenności, bólu głowy, kaszlu, skurczach mięśni, nudnościach, ranach trudnych do zagojenia
- opóźnia proces starzenia się skóry
- chroni przed rozwojem alergii
- pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i chroni przed cukrzycą
- obniża ciśnienie krwi
- łagodzi ból migrenowy
- wspomaga oczyszczanie skóry, wzrost włosów i paznokci - dzięki regularnemu spożywaniu kwasu octowego możemy dłużej zachować młody wygląd
- pomaga pokonać grypę i wspiera leczenie innych infekcji
- rozpuszcza kamienie nerkowe
- pomaga w przeprowadzeniu detoxu w organizmie


Ocet Jabłkowy a Odchudzanie 

Jak podają badania, ocet jabłkowy pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli przyjmujemy go regularnie, wspomaga proces spalania tłuszczu, przyśpiesza metabolizm oraz usprawnia pracę jelit.

Jak przyjmować ocet jabłkowy?
Jeśli chcesz zrzucić wagę, liczy się regularne przyjmowanie octu. Najlepsze efekty daje wypicie go codziennie rano, na czczo.
Możesz pić ocet albo zażywać tabletki z octem. Jeśli decydujesz się na ocet w płynie, rozcieńczaj go w wodzie - 2 łyżki octu na szklankę ciepłej wody. Aby zwiększyć efekty działania octu, przyjmuj go trzy razy dziennie - przed każdym głównym posiłkiem.


Ocet Jabłkowy a Kosmetyka 

Jeśli chodzi o kosmetykę, to przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn i okazuje się skutecznym w walce z trądzikiem i problemami z nadmiernym wydzielaniem sebum. Jednak największym atutem octu jabłkowego, oczywiście w branży kosmetycznej, jest to, że opóźnia procesy starzenia się komórek. Wspominając o właściwościach octu jabłkowego nie można pominąć również tego, iż jest on źródłem witamin i minerałów.


  • Piękne włosy
Ocet jabłkowy może być stosowany do płukania włosów, po ich wcześniejszym umyciu szamponem. Doda im to blasku i zdrowego połysku. 

Płukanka: 
Do pustej butelki po szamponie wlej kubek zimnej wody i dodaj 1/2 łyżki octu jabłkowego. Spłukuj taką mieszanką włosy po każdym umyciu. 
  • Walka z trądzikiem
Ocet jabłkowy ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki temu jest pomocny w walce z trądzikiem. 

Tonik
Należy sporządzić w proporcjach: jedna część octu jabłkowego na jedną część wody. Delikatnie przecieraj tym twarz, a następnie pozostaw do wyschnięcia. 
  • Usuwanie brodawek zwykłych
Aby usunąć brodawkę zwykłą należy nasączyć wacik octem jabłkowym i przyłożyć do miejsca nią zajętego. Wacik owinąć bandażem lub zakleić plastrem, aby się nie przemieszczał. Zmieniaj opatrunek przynajmniej raz dziennie. Kontynuuj leczenie przez trzy czy cztery dni po zniknięciu brodawki, aby zapobiec jej nawrotowi. 
  • Poparzenia słoneczne
Jeśli zdarzyło Ci się zbyt dużo przebywać na słońcu i skóra uległa poparzeniu, warto przemywać ją rozcieńczonym octem. Najeży zrobić płyn w proporcji 1 część octu na 6 części wody. Szmatką nasączoną w takim roztworze przemywaj delikatnie oparzenie. 
  • Przebarwienia na zębach
Czy wiesz, że ocet jabłkowy pomaga usunąć plamy z zębów? Pocieraj zęby wacikiem nasączonym octem jabłkowym, a następnie wypłakuj usta wodą. 
  • Tonik do twarzy
Ocet jabłkowy może Ci pomóc uregulować pH skóry. Rozcieńcz jedną część octu w 2 częściach wody i rozprowadź wacikiem po twarzy. Taki tonik możesz stosować wieczorem po umyciu twarzy i rano przed nałożeniem kremu. Można też odrobinę octu jabłkowego nałożyć bezpośrednio na plamy starcze i zostawić na noc, aby rozjaśnić ich kolor. 





A wy co sądzicie o właściwościach octu jabłkowego? 
Ja przyznam, że początkowo byłam do nich sceptyczna... 
Ale teraz coraz bardziej się do niego przekonuje. 
Strasznie irytuje mnie jego zapach, ale myślę że to kwestia podejścia i przyzwyczajenia.


Na dzisiaj to już wszystko, postaram się jutro napisać post z moim najnowszym sportowym zakupem :)
A teraz uciekam na Zumbę ;) 

Buziaki
Ania 




6 komentarzy:

  1. Ja kiedyś robiłam płukanki do włosów z octu właśnie, efekty były super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodaje ocet jabłkowy do sałatek, mają bardziej wyrazisty smak.

    OdpowiedzUsuń
  3. o dobrze wiedzieć, że można stosować go na włosy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ocet ten ma całą masę zastosowań przez co sama go dość często robię na różne sposoby. Można używać go do przepisów kulinarnych, do cery jak i pomaga pozbyć się wyprysków. Podobno można się odchudzać go pijąc - ale nie próbowałam. Także jest super na łupież na włosach czy czyszczenia czegoś z kamienia po wodzie. Jak najbardziej polecam wszystkim zrobienie go samemu. Mój sposób wygląda tak jeśli ktoś chce zobaczyć http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-ocet-jablkowy/ jest bardzo podobny. Dziękuję za napisanie i polecam wszystkim do częstego stosowania, to samo zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy jest ten wpis i zawiera rewelacyjne informacje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo mądry i inspirujący tekst, który zostanie ze mną na długo. Dziękuję autorowi za tak wartościowe słowa. Pozdrawiam serdecznie!

    Zobacz ofertę,
    Przejdź dalej,
    Obejrzyj film,
    Odwiedź naszą stronę

    OdpowiedzUsuń