piątek, 24 czerwca 2016

Zatrzymywanie wody w organizmie.


Witajcie.
Dziś chciałabym poruszyć temat, który często się przewija w trakcie rozmów o zdrowym odżywianiu. Tak naprawdę, nigdy wcześniej się szczególnie nad nim nie zastanawiałam, w zasadzie nie wiedziałam zbyt wiele na ten temat, więc nie zawracałam sobie nim głowy. Jednak on ciągle wraca, szczególnie w tym czasie, kiedy na dworze jest gorąco czasami nawet upalnie, temat wraca do nas z podwójną mocą.
Opuchnięte kostki nóg, dłonie i twarz. Wiele osób doświadcza takich dolegliwości, szczególnie latem. Za nieprzyjemne obrzęki odpowiedzialny jest nadmiar wody zatrzymywany w przestrzeni międzykomórkowej. Dziś o tym co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić. Zaproponuję też, kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z tym, może akurat Wam okażą się one pomocne. 




Cało ludzkie składa się w około 70% z wody. Woda jest symbolem i źródłem życia. Stanowi niezbędny środek do rozwoju organizmu oraz reguluje przemianę materii. Bierze udział nie tylko w procesach trawienia, ale również uczestniczy w przemianach metabolicznych. Jest bezpośrednio związana z naszą wagą, której wahania mogą świadczyć o nieregularnym poziomie wody, która gromadzi się w tkankach podskórnych prowadząc do nadprogramowych kilogramów. Czasami czujemy się ociężałe i w ciągu jednego dnia przybywa nam 3-4 kg, za wszystko odpowiedzialne jest właśnie zatrzymywanie wody w organizmie, a nie przybrnie masy tłuszczowej :)


Od czego zależy zawartość wody w organizmie? 
Zawartość płynów w ciele jest uzależniona od płci i wieku, a także od proporcji pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej i mięśni. Z wiekiem zawartość płynów w organizmie zmniejsza się i u seniorów wynosi ok 50%. Osoby otyłe natomiast ze względu na wysoką zawartość tłuszczu mają mniej wody niż te szczupłe. Warto przy tym pamiętać, że woda nieustannie krąży w naszym organizmie, a jej bilans u zdrowej osoby wynosi zero. Oznacza to, że wydalamy tyle wody, ile spożywamy (z napojami i żywnością). Czasem jednak ten precyzyjny mechanizm szwankuje i gromadzimy zbyt dużo płynów w tkankach, stąd nieoczekiwany przyrost wagi. Dlaczego? Przyczyn może być kilka.


Objawy nadmiaru wody w organizmie.
Głównie objawia się na kończynach, dłoniach, stopach, na twarzy bądź na całym ciele, co jest charakterystyczne jako obrzmienie, spuchnięcie, ciężkość, a nawet ból. Zatrzymanie wody w organizmie możemy zauważyć gdy zegarek nie dopina się na nadgarstku, pierścionek wbija się w palec, a buty uciskają pod koniec dnia. 
- uczucie ciężkich nóg
- sztywność stawów (często nie można zgiąć palców u rąk)
- obrzęk szczególnie dolnych partii ciała
- obrzęki na twarzy
- bóle głowy
- wzrost masy ciała o ok. 2-4 kg
- pojawienie się lub zdecydowane zwiększenie cellulitu


Dlaczego organizm zatrzymuje wodę? 
- Paradoksalnie zatrzymujemy sporo płynów, gdy ich nam brakuje. - Niedobór wody w organizmie - organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje codziennie otrzymać średnio 2-2,5l płynów. Dla osób aktywnych fizycznie ilość ta jest jeszcze większa. Jeśli podaż płynów będzie niewystarczająca, organizm będzie się bronił przed ich utratą - gromadząc w tkance podskórnej na zapas, aby uniknąć odwodnienia.
- Nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie - kolejną przyczyną trudności z pozbyciem się płynów z organizmu jest nadmierne spożywanie soli. Gdy sodu w organizmie jest za dużo, działa on jak pompa i wysysa wodę z komórek. Nadmiar płynu nie może być usunięty i zalega w tkankach powodując obrzęki. 
- Nadmiar alkoholu - alkohol odwadnia, w związku z tym organizm zaczyna magazynować wodę. Dodatkowo obrzęk powoduje wzmożona praca wątroby i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia przenikanie wody do tkanek. 
- Brak ruchu i długotrwałe siedzenie - siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna sprawia, że krew wolniej krąży. Słabe krążenie powoduje zastój płynu w tkankach i doprowadza do powstania obrzęków nóg. Podobnie podczas podróży, pracy czy biesiady przy stole, odczuwamy dyskomfort związany z puchnięciem nóg. 
- Wysoka temperatura otoczenia - do nadmiernego magazynowania płynów może się także przyczynić wysoka temperatura otoczenia. Żyły nadmiernie się rozszerzają przez co krew krąży wolniej i zalega w naczyniach krwionośnych. To sprawia, że płyny przesączają się przez ścianki naczyń do tkanek, wywołując obrzęki. 
- Nadmiar węglowodanów w diecie - szczególnie niebezpieczne są węglowodany proste, czyli cukier. 1 g węglowodanów magazynowanych w ciele wiąże 3 g wody. Węglowodany proste znajdują się przede wszystkim w słodyczach i wysoko przetworzonej żywności. 
- Niektóre schorzenia - ich podłoże musi mieć związek z czynnikami hormonalnymi, np. choroby tarczycy, ale ryzyko takie niesie również niewydolność nerek, a nawet reakcje alergiczne.
- Hormony - opuchlizna i uczucie ciężkości wywołane nadmiernym gromadzeniem płynów może być skutkiem chwilowego zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Zdarza się to bardzo często przed miesiączką, z czym związane jest tycie przed miesiączką. Podobne objawy mogą występować u osób zażywających niektóre tabletki antykoncepcyjne lub u kobiet w ciąży.


Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu
- ogranicz spożywanie mocnej herbaty i kawy - zamiast nich wybierz zieloną herbatę lub napary roślinne (skrzyp, krwawnik czy pokrzywa mają działanie oczyszczające)
- spożywaj owoce i warzywa - są one bogatym źródłem potasu, który wraz z sodem utrzymują równowagę wodną w ciele. Większa ilość potasu to pewność mniejszej ilości wody w organizmie. Szczególnie polecane są banany, ziemniaki, pomidory i grejpfruty.
- nawadniaj organizm - pijąc co najmniej 2 litry (osiem szklanek) niegazowanej wody mineralnej. Pij często, powoli, małymi łykami, nie czekając aż pojawi się uczucie pragnienia. 
- zrezygnuj z soli - używaj jak najwięcej przypraw ziołowych i świeżych ziół (natka pietruszki, koperek, bazylia, tymianek) - mają lekko słony smak i działają moczopędnie, co pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Jeśli nie potrafisz zrezygnować ze słonego smaku, zaopatrz się w sól o obniżonej zawartości sodu wzbogaconą o potas (do kupienia w aptece).
- bądź bardziej aktywna - jeśli nie lubisz ćwiczeń, zarezerwuj sobie czas na codzienny spacer lub marsz. Jeśli masz siedzącą pracę, rób przerwy kiedy tylko możesz, wstań i przejdź się trochę lub zrób kilka przysiadów. Dzięki temu zapobiegniesz obrzękom. 
- w czasie upałów wypijaj jeszcze więcej wody 




Kuracja oczyszczająca
Jak zminimalizować zatrzymywanie wody w organizmie? Sposób jest bardzo prosty, wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka zmian które polepszą nasze samopoczucie już po kilku tygodniach. Znajdziesz tu kilka zasad którymi należy się kierować, aby zatrzymywanie wody nie było twoim problemem. 

1. Codziennie pij minimum 2l wody, a w upalnych miesiącach nawet do 3-4 litrów. 
2. Codziennie pij 3 szklanki naparu z pokrzywy lub mniszka. 
3. Raz dziennie, najlepiej jako przekąskę na drugie śniadanie wypij koktajl oczyszczający. 
- łodygę selera naciowego, 1 kiwi i ogórek zmiksować, dodać wody lub jogurtu naturalnego
- świeży ogórek, jabłko, listki szpinaku, natkę pietruszki zmiksować i dodać wody,
- awokado, dowolne kiełki, jabłko, świeży ogórek zmiksować, uzupełnić wodą lub jogurtem naturalnym  
4. Codziennie jedz duże ilości warzyw i owoców, zastąp nimi przekąski, dodawaj do dań głównych,
5. Codziennie wykonuj umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Najlepszy będzie długi spacer lub marsz, trwający ok. 60 minut. 


Na jakie choroby może wskazywać zatrzymywanie wody w organizmie? 
- niewydolność serca - pojawiają się systematycznie, bolesne, ciastowate obrzęki, którym towarzyszą duszność wysiłkowa, napadowa duszność nocna. Często występują także trzeszczenia, stwierdza się obecność 3. i 4. tonu serca, poszerzenie żył szyjnych.
- przewlekła niewydolność żylna (żylaki) - jednostronne lub symetryczne przewlekłe obrzęki kończyn, brązowe zabarwienie skóry, uczucie dyskomfortu w tej okolicy, jednak bez dolegliwości bólowych, niekiedy owrzodzenia skóry. Częste żylakowate poszerzenie żył.
- zakrzepica żył głębokich - nagle występujący, niepoddający się uciskowi, jednostronny obrzęk, zwykle kończyny dolnej z towarzyszącym bólem. Ponadto pojawiają się zaczerwienienie i tkliwość - jednak są one mało dokuczliwe.
- choroby nerek - np. zespół nerczycowy (rozlane obrzęki, często znaczące wodobrzusze, niekiedy obrzęk okołooczodołowy), kłębuszkowe zapalenie nerek (opuchnięcie całej twarzy).
- niedoczynność tarczycy - obrzęk pojawia się na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki i nasadę nosa oraz wargi, twarz wydaje się "nalana".
- choroby wątroby - (zmniejszona produkcja albumin) - znaczące wodobrzusze, żółtaczka




Naturalne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu
1. Mniszek lekarski 
Roślina ta ma właściwości moczopędne, co czyni go doskonałym naturalnym środkiem na nadmiar wody w organizmie. Dodatkowo jest bogatym źródłem potasu, który pomaga zmniejszyć ilość sodu w organizmie. 
Zalej 1 łyżeczkę suszonego mniszka lekarskiego szklanką gorącej wody. Zaparzaj przez 10 minut i przecedź. Pij napar maksymalnie 3 razy dziennie. Możesz również przyjmować suplementy z mniszkiem lekarskim. 
2. Pietruszka 
Podobnie jak mniszek, ma doskonałe właściwości moczopędne.
Przygotuj herbatę zalewając 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki szklanką wrzącej wody. Zaparzaj 10 minut. Pij do 3 razy dziennie. Możesz również pić świeży sok z pietruszki zmieszany z sokiem z cytryny. 
3. Sok z cytryny 
Pomaga usunąć z organizmu zarówno toksyny, jak i zgromadzoną w nim wodę. 
Do szklanki ciepłej wody dodaj 2 łyżki soku z cytryny. Jeśli chcesz posłódź napój miodem. Pij go raz dziennie przez kilka dni lub do czasu, aż zauważysz, że objawy znikną.
4. Nasiona kopru włoskiego
Badania dowodzą, że koper włoski działa moczopędnie i pomaga nerkom wydalić z organizmu nadmiar sodu i wody. Poprawia również trawienie i zapobiega odkładaniu się toksyn w organizmie. 
Jedną łyżeczkę nasion kopru włoskiego zalej szklanką wrzątku. Przykryj i pozostaw na 10 minut. Odcedź nasiona, a napar pij 3 razy dziennie do czasu zauważenia poprawy.
5. Pokrzywa zwyczajna
Kolejny naturalny diuretyk. Zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie i skutecznie usuwa jej nadmiar. 
Do szklanki wody dodaj 1 łyżeczkę sproszkowanego korzenia pokrzywy i doprowadź całość do wrzenia. Pozostaw na 10 minut. Pij herbatkę 3 razy dziennie do czasu, aż zauważysz poprawę. 
6. Sok żurawinowy
To kolejny domowy sposób na zatrzymanie wody w organizmie. Sok z żurawiny ma właściwości moczopędne, potas i wapń, które przyczyniają się do prawidłowej równowagi płynów w organizmie.
Codziennie pij szklankę niesłodzonego soku z żurawiny. Możesz również przyjmować suplementy diety z tym owocem. 
7. Ocet jabłkowy
Pomaga usunąć nadmiar wody uzupełniając zasoby potasu redukującego ilość sodu w organizmie. 
Rozcieńcz 1 łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody. Pij napój dwa razy dziennie. W razie potrzeby można zwiększyć ilość octu do dwóch łyżeczek na szklankę. 


Trochę się rozpisałam, ale bardzo zależało mi na wyczerpaniu tematu, abyśmy miały jasne informacje na temat zatrzymywania wody w organizmie. Sama zmagam się z tym tematem i jestem w trakcie stosowania się do tych wszystkich zaleceń :) Za jakiś czas dam na pewno znać, co u mnie sprawdziło się najlepiej. A tym czasem próbujmy, bo jak wiemy, każdy organizm jest inny i na każdy podziała zapewne coś innego :) 

Trzymajcie się i do następnego! :) 
Buziaki, Ania :*

32 komentarze:

  1. TEMAT bardzo na czasie. W te upały niestety ale wyglądam jak żaba :p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie.. ja też się tak czuję, dlatego trzeba z tym walczyć, jest kilka sposobów, mam nadzieję, że pomogą :)

      Usuń
  2. Cieszę się,że poruszyłaś ten temat - zawsze myślałam,że ten problem mnie nie dotyczy. Z tego powodu omijałam artykuły związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Po Twoim wstępie uznałam,że muszę w końcu czegoś dowiedzieć się na ten temat. Teraz wiem,że problem zatrzymywania się wody w organizmie mimo , że rzadko to jednak występował w moim życiu. Upalne dni zaczynają dawać się we znaki, dlatego teraz trzeba być czujnym!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo wnikliwa analiza. Skarbnica wiedzy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba rozwiązałaś mój problem. Zastanawiałam się od jakiegoś czasu, co się ze mną działo- stale ociężała, opuchnięta, więcej kilogramów a jem teraz nawet mniej. Zastosuję się do Twoich porad, mam nadzieję że pomogą!

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam ten problem :( na razie zwiększyłam ilość wypijanej wody, uzdatniłam sobie na tą okazję wodę kranową w kuchni, założyłam filtr molekularny pod zlewem żeby nie nosić już mineralnej ze sklepu. Do dietetyka zapisałam się po wakacjach, więcej ćwiczę, robię co mogę na tą chwilę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapomniałam dodać, że filtr ten ma naturalną mineralizację - co jest ważnym uzupełnieniem.

      Usuń
  6. Cieszę się, że trafiłam na ten post. Umieściłaś w nim wszystkie ważne informacje na ten temat. Świetnie opisałaś sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Zdecydowanie kilka z nich wcielę w życie:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Stosowałam jakieś suplementy ale poprawy nie widzę

    OdpowiedzUsuń
  8. Maja mam to samo niestety. Tragedia, ale powiem Ci że mimo tych wszytskich zabiegów moje ciało ani drgnęło. Ruszyło się jedynie jakis miesiac temu ale zmieniłam wodę na veroni hydration. Nie wiem czy to zasługa jej.

    OdpowiedzUsuń
  9. Czasem niestety w moim przypadku walka z zatrzymywaniem wody jest walką z wiatrakami, to znaczy, musiałabym pić tyle ziółek i herbatek, wydawać pieniądze na suplementy, wypijać hektolitry wody... I dalej problem by wracał. Szczerze powiem, że po latach po prostu mi się odechciało, trudno, widać taka moja uroda.

    OdpowiedzUsuń
  10. Fajne rady do zastosowania na co dzień, ujęte w jednym miejscu super, zastosuję się i zobaczę czy coś się zmieni.

    OdpowiedzUsuń
  11. Fajne porady, większość z nich stosowałam do tej pory zupełnie nieświadomie a niektóre z nich z chęcią wprowadzę.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jeśli chcecie się tego pozbyć to żadne tabletki nie pomogą. Przeczytajcie co piszą tutaj i działajcie :) - http://sprawdzona-porada.pl/pozbadz-sie-nadmiaru-wody-w-organizmie/
    Ludzie wierzę, że kupią suplement i zaraz pozbędą się problemu.

    OdpowiedzUsuń
  13. Woda to nasz przeciwnik, oczywiście jeżeli zalega w organizmie. Warto pozbywać się tej wody za wszelką cenę.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja już od kilku lat mam poważny problem z zatrzymaną wodą w organizmie, Ostatnio mój dietetyk polecił mi specjalne masaże, ale są bardzo drogie więc nie wiem czy się decydować. Sprawdziłam nawet ofertę pożyczkę przez internet na https://www.credy.pl/ , b to podobno bardzo negatywnie wpływa na organizm i zdrowie :(

    OdpowiedzUsuń
  15. https://newerthanroseroseiale.blogspot.com/2017/11/life-is-water.html

    OdpowiedzUsuń
  16. https://newerthanroseroseiale.blogspot.com/2017/11/life-is-water.html

    OdpowiedzUsuń
  17. https://newerthanroseroseiale.blogspot.com/2017/11/life-is-water.html

    OdpowiedzUsuń
  18. https://newerthanroseroseiale.blogspot.com/2017/11/life-is-water.html

    OdpowiedzUsuń
  19. Super artykuł. Porady, dzięki którym wiem jak zwalczać nadamiar wody w organizmie.

    OdpowiedzUsuń
  20. Picie wody w odpowiednich ilościach jest bardzo ważne dla zdrowia ale jej nadmiar szkodzi więc jak najbardziej warto dbać o równowagę jej ilości.

    OdpowiedzUsuń
  21. A co myślisz o suplementach na zatrzymywanie wody?? Mam z tym problem, nic nie pomaga a ja chodzę spuchnięta jak jakaś bania? :(

    OdpowiedzUsuń
  22. Czyli dochodzimy do tego, że trzeba pić wodę i tyle. Dużoooo. Ja mam niestety z tym problem i potem widzę niedobory choćby na twarzy i ustach.

    OdpowiedzUsuń
  23. Szczególnie po ciąży jest to widoczne, ale wystarczy miesiąc i woda sama schodzi :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Najgorsze woda w kolanie... ;/

    OdpowiedzUsuń
  25. Ostatnio cały czas mam problem z zatrzymaniem wody, jest to efekt uboczny leków, które przyjmuję aby przejść korektę płci. Leczenie jest bardzo długie, ale z drugiej strony czuję się źle w swoim ciele i chcę to zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ciekawy artykuł. Wszystko co warto wiedziec w jednym miejscu.

    OdpowiedzUsuń