niedziela, 15 września 2019

Rozgrzewka przed pływaniem.


Witajcie! 

W dzisiejszym poście kilka słów o rozgrzewce która powinna być nieodłącznym elementem każdego treningu. Pływanie to aktywność fizyczna niosąca za sobą cały ogrom korzyści, jednak by była ona jak najbardziej efektywna i przyjemna - nie można pominąć tego ważnego elementu treningu. Osobiście nigdy nie lubiłam rozciągania, dlatego też nie pamiętałam o nim wchodząc do basenu, jednak zmieniło się to kiedy niedawno doznałam lekkiej kontuzji barku. Wtedy zrozumiałam, jak ważne jest przygotowanie naszych stawów i mięśni do wysiłku fizycznego i od tej chwili rozgrzewka na stałe zagościła w moim planie treningowym. Was również zachęcam do poświęcenia kilku minut na początku pływania na porządną rozgrzewkę. O tym jak ją wykonać i dlaczego jest tak ważna, opowiem już za chwilę. Zapraszam :)


Rozgrzewka przed pływaniem jest ważna, ponieważ: 
  • podnosi temperaturę ciała
  • przygotowuje mięśnie i stawy do wysiłku
  • pomaga uniknąć skurczów


Ważne jest, żeby wykonać zarówno ćwiczenia rozgrzewające, jak i rozciągające. Przy czym należy pamiętać o dwóch zasadach: 

  1. Skupiamy się na tych mięśniach, które wykonają największy wysiłek w trakcie pływania.
  2. Rozgrzewamy się zaczynając od górnych partii ciała, stopniowo przechodząc w dół.


MOJE ULUBIONE ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE

  1. W staniu skrzyżuj wyprostowane w łokciach przed siebie ramiona, tą która jest pod spodem zrób "hak" i przyciągnij nią drugą rękę do klatki piersiowej. Przytrzymaj. Zmień rękę. 
  2. Ugiętą rękę w łokciu unieś nad głowę, przedramię lekko zwisa, drugą dłonią dociśnij ją w kierunku głowy. Przytrzymają. Zmień rękę. 
  3. Ugiętą rękę w łokciu oprzyj o biodro, druga ręka w górze i wykonaj skłon boczny w kierunku ugiętej ręki. Zmień strony. 
  4. Ugnij rękę w łokciu (90 stopni) tak, żeby w stosunku do klatki piersiowej tworzyła kąt 90 stopni. Oprzyj ją o ścianę lub framugę w ten sposób, żebyś przed sobą miał wolną przestrzeń. Stój w lekkim wykroku i delikatnie napieraj tułowiem do przodu tak, żeby czuć rozciągnie mięśni piersiowych. Zmień rękę. 
  5. Siad prosty. ugnij jedną nogę w kolanie i postaw ją za drugą nogą na wysokości kolana, przeciwnym łokciem zaczep o nią, jednocześnie wykonując lekki skręt tułowia, drugą rękę połóż na podłożu za sobą, żeby się podeprzeć i przyciągnij łokciem kolano do klatki piersiowej. Zmień strony.
  6. Siad prosty, ugnij obie nogi w kolanach i rozłóż na boki, starając się przy tym aby Twoje stopy były złączone, trzymając się za kostki powoli łokciami dociśnij uda do podłoża. 
  7. Skłony z nogami prostymi złączonymi i w rozkroku.


ĆWICZENIA ROZGRZEWAJĄCE

Skupmy się na rozgrzaniu tych partii mięśni i stawów, które za chwilę będą wykonywały największą pracę, czyli mięśnie ramion, nóg i grzbietu. Wystarczy więc wykonać kilka krążeń ramionami w przód i tył, skręty tułowia oraz krążenie karku, bioder i kolan.  



Rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające przed pływaniem nie muszą trwać długo, natomiast dobrze byłoby dodatkowo poświęcić kilka minut po pływaniu na wykonanie ćwiczeń rozciągających. Jak to wpłynie na nasze ciało?
  • poprawi koordynacje ruchową i zwiększy zakres ruchu
  • sprzyjać będzie regeneracji mięśni
  • polepszy ukrwienie mięśni, dzięki czemu szybciej dotrze do nich tlen i substancje odżywcze
  • zmniejszy napięcie mięśniowe
  • zwiększy elastyczność mięśni
  • rozwinie świadomość własnego ciała


Pamiętaj, że dzięki prawidłowo wykonanej rozgrzewce zapewnisz sobie odpowiednią stymulację organizmu przed wysiłkiem i unikniesz kontuzji, a zaraz po nim zmniejszysz napięcie zmęczonych mięśni oraz je zregenerujesz. Dlatego zadbaj o nawyk chociaż kilkominutowej rozgrzewki przed wejściem do wody i krótkiego rozciągania po pływaniu. To znacząco wpłynie na jakość Twojego treningu. A ja za kilka tygodni dam znać, jak mi idzie i co zmieniło się odkąd systematycznie rozgrzewam się przed pływaniem. 

Całuję, Ania.

12 komentarzy:

  1. Basenikowy Fanek17 września 2019 21:57

    Rozgźiewka Płetwuni to ważna sprawa ! Koniecznie czekamy na obserwacje systematyczności i uporu. Po rozgrzewce nie wolno zapomnieć o Okulalkach !!! A cio gdy parują?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To niestety częsty problem. Ja sięgam wtedy po preparaty specjalnie do tego przeznaczone, które możemy dostać we wszystkich sklepach sportowych :) Miłego pływania! :)

      Usuń
  2. Nigdy nie rozgrzewałam się przed pływaniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rozgrzewka to podstawa przed każdym wysiłkiem, niezależnie od tego czy jest to pływanie, bieganie czy trening siłowy. Bardzo mądry wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja niestety bardzo żałuję, ale nadal nie umiem pływać :( chciałabym się nauczyć, ale ciągle towarzyszy mi lęk przed tym, że się utopię :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może warto byłoby pomyśleć o tym, żeby na początku pływać przy brzegu basenu, to na prawdę bezpieczne :) a na samym początku warto wybrać się na lekcje nauki pływania z instruktorem. Trzymam za Ciebie kciuki! :)

      Usuń
  5. Rozgrzewka przed pływaniem jest bardzo ważna. Niestety wiele osób o tym zapomina.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kilka razy w tygodniu staram się chodzić na basen i przyznam, że wiele razy przekonałem się jak bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka.

    OdpowiedzUsuń
  7. Pływanie jest świetne, w czasie pływania ćwiczą wszystkie mięśnie. Ruch jest niezbędny, przynajmniej pół godzinny dziennie każdego dnia. Zapobiega to wielu chorobom.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wpisy jak te są niesamowicie interesujące.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń