Wiosełka zaprojektowano tak, aby podczas pływania wzmacniały siłę ramion i pleców, oraz doskonaliły ich ruch w wodzie. Łapki zwiększając opór wody powodują szybsze osiągniecie zamierzonych celów. Pływając w nich doskonalisz również swoją technikę pływania. Pamiętaj jednak aby stosować je z umiarem, a ich wielkość dobieraj do swoich możliwości. Jeśli jesteś początkujący i nie czujesz się pewnie, lepiej wybierz mniejsze wiosełka, gdyż trenując z dużymi, narażony jesteś na kontuzje m.in. barków.
RODZAJE ŁAPEK PŁYWACKICH
Jak pewnie się domyślasz, na rynku dostępne mamy dużo różnych wariantów wiosełek pływackich. Ważne, abyś wybierając, potrafił dostosować je do swoich umiejętności i potrzeb. To trzy główne typy łapek z którymi możesz się spotkać:
1. ŁAPKI UNIWERSALE
Standardowe plastikowe wiosełka z dwoma sznurkami. Najczęściej różnią się gumkami, ilością dziurek oraz innymi rozwiązaniami
2. ŁAPKI DO PŁYWANIA KRAULEM
Posiadają opływowy kształt, który wymusza wydłużenie cyklu i rotacji. Wiosełka takie zawierają również płozę, której zadaniem jest odpowiednie poprowadzenie dłoni podczas pływania.
3. ANTY-ŁAPKI
Wiosełka, które zajmują całą dłoń i zmuszają do korzystania z innych części ręki podczas odpychania ramienia w wodzie. Ich zadaniem jest pozbawienie Cię chwytu wody. Można je z łatwością zastąpić pływając z dłońmi zaciśniętymi w pięść, ostatnio to odkryłam i polecam przetestować, świetnie czuć wtedy pracę innych grup mięśniowych.
Doskonałym uzupełnieniem treningu z wiosełkami jest stosowanie ósemki treningowej, która odciąży Twoje nogi utrzymując je na powierzchni, a Ty będziesz mógł skupić się tylko i wyłącznie na treningu rąk i czuciu wody.
PRZYKŁADOWY TRENING Z WYKORZYSTANIEM WIOSEŁEK PŁYWACKICH
- 4 x 50m (w łapkach); 50m (same nogi z deską); 4 x 50m (w łapkch)
Intensywność wysiłku na poziomie 70%
Przerwa między 50m - 10 sekund
- 8 x 50m (nieparzyste w łapkach, parzyste bez)
Intensywność wysiłku na poziomie 80-85%
Przerwa między 50m - 20-30 sekund
Och ! Jest nowy wpis ! Pływanie w Płetewkach przednich jest naprawdę Narwistryczne ! Na początku bardzo bolą kości śród płetewki ale po 2 basenikowych przygodach wszystko jest super. Bardzo dobrze czuć każdy ruch i błąd co świetnie poprawia technikę. To zdecydowanie świetny element basenikowego zestawu !
OdpowiedzUsuńa cio to jest ósemka pływacka?
a buzi w Loooziek?
Ósemka pływacka to specjalna deska pływacka w kształcie ósemki :) Świetnie sprawdza się kiedy chcemy wykonać intensywniejszy trening rąk i ramion. Cieszę się, że basenikowe przygody z płetewkami przednimi są super! Chwilowo niestety możemy je tylko wspominać, ale mam nadzieję, że niedługo wszystko wróci do normy i znów będziemy mogli cieszyć się fajnymi treningami -:*
UsuńCiekawe rozwiązanie...
OdpowiedzUsuńWiem, że są płetwy do pływania, ale o takich łapkach pierwszy raz słyszę. Super rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńPolecam przetestować! :)
UsuńBardzo chciałabym się nauczyć pływać, ale chyba muszę zacząć od podstaw, co? :)
OdpowiedzUsuńTak, na początek ważne są podstawy pływania, których najlepiej nauczy nas instruktor. Jednak myślę, że od początku warto wypracowywać sobie prawidłową technikę pływania, dlatego uważam, że wiosełka przydadzą się dość szybko :)
UsuńMnie interesuje nieco inny sposób pływania, bo z wykorzystaniem dodatkowym sprzętów. W basenie również lubię pływać, ale już w zeszłym sezonie zaciekawiła mnie deska SUP. Widzę, że mają ją w ofercie https://gosup.pl/ , gdyby ktoś chciał od razu taką kupić z wszystkimi akcesoriami. Jestem jednak zdania, że warto zorientować się, jak wygląda pływanie na takiej desce i czy faktycznie jest opłacalne. Na początek trzeba się wszystkiego nauczyć, ale nie powinno być to trudne.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńTakie informacje jak te są niesamowicie wartościowe.
OdpowiedzUsuńBardzo pouczający jest ten wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńNiezwykle interesujące są te informacje.
OdpowiedzUsuńInformacje w tym wpisie mnie zaciekawiły.
OdpowiedzUsuńJest tutaj wiele ciekawych informacji.
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuń