niedziela, 6 września 2020

Pływanie w łapkach/wiosełkach pływackich.


Witajcie! 

Dziś zapraszam Cię na post o łapkach pływackich czyli o kolejnym gadżecie do pływania, który zainteresował mnie na tyle, że postanowiłam przyjrzeć mu się nieco bliżej, a przy tym przedstawić go także Tobie. Wiosełka do pływania to jedno z akcesoriów treningowych cieszących się wśród pływaków coraz większą popularnością. Używając ich w treningu pływackim, przede wszystkim kształtujesz i budujesz siłę nie tylko ramion, ale również pleców. To właśnie ona, aż w 75% daje pływakowi napęd. Zwiększenie powierzchni dłoni poprzez korzystanie z materiałów oporowych w pływaniu daje zdecydowanie większą wartość w budowaniu siły, niż niejedno ćwiczenie na siłowni. 

Wiosełka zaprojektowano tak, aby podczas pływania wzmacniały siłę ramion i pleców, oraz doskonaliły ich ruch w wodzie. Łapki zwiększając opór wody powodują szybsze osiągniecie zamierzonych celów. Pływając w nich doskonalisz również swoją technikę pływania. Pamiętaj jednak aby stosować je z umiarem, a ich wielkość dobieraj do swoich możliwości. Jeśli jesteś początkujący i nie czujesz się pewnie, lepiej wybierz mniejsze wiosełka, gdyż trenując z dużymi, narażony jesteś na kontuzje m.in. barków.

RODZAJE ŁAPEK PŁYWACKICH 

Jak pewnie się domyślasz, na rynku dostępne mamy dużo różnych wariantów wiosełek pływackich. Ważne, abyś wybierając, potrafił dostosować je do swoich umiejętności i potrzeb. To trzy główne typy łapek z którymi możesz się spotkać: 

1. ŁAPKI UNIWERSALE

Standardowe plastikowe wiosełka z dwoma sznurkami. Najczęściej różnią się gumkami, ilością dziurek oraz innymi rozwiązaniami

2. ŁAPKI DO PŁYWANIA KRAULEM

Posiadają opływowy kształt, który wymusza wydłużenie cyklu i rotacji. Wiosełka takie zawierają również płozę, której zadaniem jest odpowiednie poprowadzenie dłoni podczas pływania. 

3. ANTY-ŁAPKI

Wiosełka, które zajmują całą dłoń i zmuszają do korzystania z innych części ręki podczas odpychania ramienia w wodzie. Ich zadaniem jest pozbawienie Cię chwytu wody. Można je z łatwością zastąpić pływając z dłońmi zaciśniętymi w pięść, ostatnio to odkryłam i polecam przetestować, świetnie czuć wtedy pracę innych grup mięśniowych. 

Doskonałym uzupełnieniem treningu z wiosełkami jest stosowanie ósemki treningowej, która odciąży Twoje nogi utrzymując je na powierzchni, a Ty będziesz mógł skupić się tylko i wyłącznie na treningu rąk i czuciu wody.

PRZYKŁADOWY TRENING Z WYKORZYSTANIEM WIOSEŁEK PŁYWACKICH

 • 4 x 50m (w łapkach); 50m (same nogi z deską); 4 x 50m (w łapkch)
  Intensywność wysiłku na poziomie 70%
  Przerwa między 50m - 10 sekund
 • 8 x 50m (nieparzyste w łapkach, parzyste bez)
  Intensywność wysiłku na poziomie 80-85%
  Przerwa między 50m - 20-30 sekund

Wiosełka pływackie to bez wątpienia przydatne akcesorium, które jest ciekawym urozmaiceniem systematycznych treningów, a przy tym zwiększa Twoją siłę, oraz świetnie wzmacnia mięśnie ramion i pleców, szczególnie ważnych podczas pływania. Sprawiają, że pływanie staje się świetnym połączeniem treningu aerobowego z siłowym, co dobrze wpływa na naszą kondycję i samopoczucie. Dlatego pamiętaj o nich podczas swoich basenikowych treningów, ale stosuj je z umiarem, pozwalając mięśniom na regenerację. 

Jestem ciekawa czy słyszeliście już wcześniej o łapkach do pływania?
A może od dawna wykorzystujecie je w swoich treningach.
Jeśli tak to podzielcie się doświadczeniami w komentarzach, jestem bardzo ciekawa :) 

Całuję, 
Ania

4 komentarze:

 1. Och ! Jest nowy wpis ! Pływanie w Płetewkach przednich jest naprawdę Narwistryczne ! Na początku bardzo bolą kości śród płetewki ale po 2 basenikowych przygodach wszystko jest super. Bardzo dobrze czuć każdy ruch i błąd co świetnie poprawia technikę. To zdecydowanie świetny element basenikowego zestawu !

  a cio to jest ósemka pływacka?
  a buzi w Loooziek?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, że są płetwy do pływania, ale o takich łapkach pierwszy raz słyszę. Super rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym się nauczyć pływać, ale chyba muszę zacząć od podstaw, co? :)

  OdpowiedzUsuń