niedziela, 24 stycznia 2021

Nordic walking/Spacery zimą - jak się przygotować?

 Witajcie! :)

Nordic walking to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie odpowiedniej wagi oraz odporności zimą, o jego niewątpliwych zaletach wspominałam już w ostatnim poście, do którego zapraszam - Powody, dla których warto spacerować również zimą. Niestety niskie temperatury oraz śliskie i oblodzone trasy nie pomagają w zmotywowaniu się do codziennych spacerów, stąd mój dzisiejszy post, w którym to podpowiem jak przygotować się do nordic walkingu zimą. Podstawowym warunkiem uprawiania tego sportu w chłodnych miesiącach jest odpowiedni ubiór ze szczególnym uwzględnieniem obuwia, który pozwoli w pełni cieszyć się spacerem, nie dopuści do przegania organizmu, a jednocześnie zapewni dobrą ochronę przed niskimi temperaturami.


O czym pamiętać spacerując zimą? Technika nordic walking w zimie.

Warto pamiętać, że nordic walking powstał jako alternatywa dla biegów narciarskich. Chodzenie z kijami nie obciąża stawów i kręgosłupa tak jak narty, ale wpływa na organizm zdecydowanie pozytywniej niż samo spacerowanie.

Uprawianie nordic walkingu zimą różni się nieco od treningu wiosennego czy letniego, jest przede wszystkim bardziej wymagający, ponieważ w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała oraz przebrnięcia przez ciężkie warunki wymaga wzmożonego wysiłku, ale zarazem gwarantuje większą ilość spalonych kalorii. Natomiast jeśli chodzi o samą technikę chodzenia, to praktycznie nie różni się ona od tej która polecana jest w czasie innych pór roku. Należy zwracać uwagę, aby plecy były wyprostowane i stawiać długie kroki przy jednoczesnej pracy rąk. Pamiętaj o głębszym i bardziej pewnym kroku!

Zimą warto dostosować długość i tempo marszu do warunków panujących na dworze. Przy większych ochłodzeniach warto zmniejszyć pokonywaną odległość, a jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na dłuższe dystanse, staraj się wybrać trasę blisko domu i pokonać ją kilka razy - dzięki czemu w razie pogorszenia warunków, lub zmarznięcia będziesz mógł szybko wrócić do domu.


Strój do nordic walking zimą

Temperatura ciała na początku treningu znacznie różni się od tej, którą osiąga na ostatnich metrach marszu, dlatego tak istotne jest dopasowanie ubioru do warunków atmosferycznych. Pamiętaj zatem o zimowym standardzie, czyli o ubiorze 3 warstwowym. 

1. Pierwsza warstwa - przylegająca do ciała bielizna termoaktywna 
której głównym zadaniem jest wchłanianie potu i jego izolacja, czyli ochrona przed wilgocią

2. Druga warstwa - powinna ogrzewać
tutaj najlepiej sprawdzi się polar

3. Trzecia warstwa - pełni rolę bariery chroniącej przed wiatrem i opadami
powinna być niezbyt luźna, wodoodporna kurtka, możesz poszukać w dziale z kurtkami narciarskimi, nie są zbyt grube, a gwarantują dobre utrzymanie ciepła

Częstym błędem popełnianym przez osoby uprawiające nordic walking zimą jest ograniczenie dolnej części stroju do jednej warstwy. Niestety przy ujemnych temperaturach sama bielizna termoaktywna czy dresy nie ochronią nóg przed chłodem i konieczne jest założenie dwóch warstw. Legginsy termoaktywne będą świetnym wyborem. Pamiętaj o nich!

Kolejnym bardzo ważnym elementem ubioru są rękawiczki, powinny być na tyle grube aby utrzymać ciepło, a jednocześnie posiadać warstwę zapobiegającą poceniu się dłoni. Nie zapomnij również o czapce! najlepiej nieprzewiewną (odrzucamy wszystkie z luźnym splotem) chroniącą uszy i czoło, dzięki czemu unikniesz zapalania zatok. W roli ciepłego szalika świetnie sprawdzi się komin, bardzo dobrze chroni przed zimnem szyję i dół twarzy. 


Buty do nordic walking zimą

Zima z kijkami potrafi być malownicza, gdy świeży śnieg skrzypi pod stopami na leśnych szlakach. Niestety o wiele częściej spotykają nas oblodzone ścieżki, śnieżno-bagniste breje. Odpowiednie kijki zapewnią nam stabilność, ale tak samo istotne są buty. Czasem udają się spacery w butach do biegania, ale to zwykle kończy się przemoczonymi stopami - tutaj trzeba zainwestować w porządne buty trekkingowe z grubą podeszwą, a najlepiej z wypustkami które chronią przed poślizgnięciem.

Buty powinny być przede wszystkim nieprzemakalne i odporne na mróz, żeby jak najlepiej chronić nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. 


Kijki do nordic walking zimą

Kieruj się przede wszystkim jakością wykonania uchwytu i rękawicy. To od nich zależy płynny i harmonijny krok. Warto również zwrócić uwagę na talerzyki (znajdujące się na dole kijków), które chronią przed zakopaniem się w śniegu. Najlepiej jest też mieć ostre końcówki, które będą wbijać się w lód i zapobiegną ślizganiu się.
Dobre kijki to gwarancja stabilności i prawidłowej pracy rąk - niestety ich cena jest dość wysoka, jednak myślę, że warto inwestować w nasze bezpieczeństwo na trasie.


Pielęgnacja Skóry zimą

Na sam koniec chciałabym dodać jeszcze kilka słów o pielęgnacji naszej skóry podczas dłuższych, zimowych spacerów. Wiadomo, że w czasie niskich temperatur cera narażona jest na wysuszenie i odmrożenie, dlatego koniecznie należy zabezpieczać ją tłustym kremem, czasem fajnie sprawdzi się nawet sama wazelina. Dobrze gdyby zawierał on również filtry UV, gdyż nawet zimą nie powinniśmy o nich zapominać. Po powrocie do domu, można zmyć taki krem wraz z potem, i nałożyć bardziej nawilżający. Chroniąc twarz, nie można zapominać o ustach, dlatego kup pomadkę ochronną (z witaminą A i E), dzięki której Twoje usta nie będą wysychały i pękały. Warto pamiętać również o kremie do rąk, można go użyć nawet już po powrocie do domu, żeby nawilżyć wyschniętą skórę dłoni i balsamie, który świetnie ukoi podrażnioną skórę na reszcie ciała.
Przygotowując ten post znalazłam cała linię kosmetyków FLOSLEK Winter care, która świetnie sprawdzi się podczas zimowych treningów i muszę przyznać, że jestem zachwycona. Dlatego chętnie zamówię, przetestuję i wkrótce podzielę się moją opinią na temat całej tej linii kosmetyków :)


W tym poście to już wszystko, mam nadzieję, że się przydał i skorzystasz z moich podpowiedzi :)

Nie pozwól, aby temperatura i warunki atmosferyczne stały się koleją wymówką! 
Pamiętaj, że nie ma złej pogody, jest tylko źle ubrany człowiek.
Dlatego uzupełnij swoją treningową garderobę o zimowe elementy i ruszaj na leśny szlak! :)

Do zobaczenia na trasie!
Całusy, Ania 

3 komentarze:

  1. Ochhh nowa notka !

    Alternatywa na zamknięty basenik się znalazła i to taka jaką lubimy czyli aktywna, zdrowa i z sprzęcikowymi akcesoriami !

    Wszystkie informacje które lubimy i potrzebujemy !!!

    -Fafałaszki? - Są!
    -Akcesiorka? - Są!
    -Mazidełka? - Są!

    A do tego piękne trasy i wspaniałe przygody a do tego masa nowych znajomości !!!

    Fani zachwyceni !!!
    Buzi w Loooziieekkk -:*

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, czuję się zachęcona <3 dzięki za ten wpis!

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny sposób na aktywność :)

    OdpowiedzUsuń