piątek, 23 października 2015

Czym jest CHEAT MEAL?

Witajcie! :) 

Dzisiaj w końcu czas na post z dziedziny fit a dokładnie zdrowego odżywiania. Może nie będzie to do końca zdrowe odżywianie, ale na pewno jego część. Co to właściwie jest Cheat Meal? Czemu ma on służyć i przede wszystkim jak jedzenie większej ilości kalorii w jednym posiłku ma sprzyjać naszej redukcji? Mitów i opinii o cheat meal'u jest prawdopodobnie tyle ile ludzi wie coś na jego temat, dlatego w dzisiejszym poście chciałabym przybliżyć Wam bardziej ten temat i określić moje stanowisko w tej sprawie. Jeżeli jesteście ciekawi... Zapraszam! :) 


Cheat meal czyli oszukany posiłek, to jak sama nazwa wskazuje posiłek po który nie wolno nam sięgać podczas np. diety redukcyjnej. Zazwyczaj należy on do tych zakazanych i nie zdrowych, ale zarazem najsmaczniejszych i najbardziej przez nas lubianych posiłków.
Każdy z nas, dążący do redukcji wagi, obawia się odstępstw od diety z uwagi na strach przed kompletnym zaprzepaszczeniem efektów dotychczasowej pracy. I tu mamy właśnie dobre wieści, wprowadzony raz na tydzień/dwa tygodnie do swojego jadłospisu Cheat Meal wcale nam w tym nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Okresowo podwyższona ilość kalorii wypełni nasze ciało składnikami odżywczymi, zahamuje apetyt i przyspieszy na nowo metabolizm spoczynkowy. 
Natomiast jeśli chodzi o psychikę, tutaj również działanie posiłku oszukanego daje wymierny efekt w postaci polepszenia nastroju i zmniejszenie napięcia emocjonalnego związanego ze stosowaniem ścisłej diety.


W SKŁAD CHEAT MEAL WCHODZĄ: 
- fast foody i pizze
- białe pieczywo lub makarony z sosami
- słodycze, czekolada, lody
- naleśniki, pierogi, produkty mączne
i wiele innych pyszności, które zabronione są nam podczas diety. 

ZASADY CHEAT MEAL:
- Warunkiem skuteczności jest co najmniej dwutygodniowa dieta redukcyjna przed odbyciem cheat mealu! 
- maksymalnie można stosować cheat meal 1 razy w tygodniu 
- cheat meal należy spożywać w środku dnia; od rana powinniśmy odżywiać się normalnie, a po odbyciu cheat mealu dopiero wtedy, kiedy odczujemy głód.
- oszukany posiłek nie powinien przekraczać 1000 kcal

CO DAJE NAM CHEAT MEAL:
- pobudza metabolizm - podczas diety redukcyjnej nasz metabolizm zwalnia by dostarczone kalorie wystarczyły na jego zaspokojenie.
- korzyści o charakterze psychologicznym - dieta redukcyjna często wiąże się z wyrzeczeniami, od których możemy zrobić sobie wolne poprzez cheat meal.
- zaspokaja apetyt na niezdrowe ale za to przepyszne jedzenie 

POMYSŁY NA CHEAT MEAL
- Burgery lub Pizza na mieście
- Festiwal pizzy w Pizza Hut
- Tradycyjny polski obiad - kopytka z sosem, kotlet schabowy z ziemniakami
- Ulubione desery - ciasto mamy, sernik, deser lodowy
- Kuchnia włoska - makarony, sosy i po raz kolejny pizza :)
Tak naprawdę pomysłów jest mnóstwo.


Odejście od diety w ramach jednego posiłku nie przeszkodzi, a może nawet pomóc. Jednak by tak się stało, musimy zachować rozsądek. Podsumowując, skłaniam się ku opinii, że posiłek oszukany może być magicznym środkiem na monotonną dietę, lecz niestety nie dla wszystkich. Osoby posiadające słabszą wole powinny przestrzegać standardowych zaleceń i unikać "podjadania". Niestety w ich przypadku może się to skończyć wielkim obżarstwem...

Pamiętajmy o jednym, 
żeby Cheat Meal nie stał się w Cheat Day, albo co gorsza Cheat Life! :)

Jakie jest Wasze ulubione danie cheat meal? 
piszcie! chętnie poczytam! :) 

Ściskam! 


7 komentarzy:

 1. cheat meal to moja ulubiona część diety:DDD

  OdpowiedzUsuń
 2. Cheat meal ma swoje zalety, ale u mnie zupełnie się nie sprawdzał :(
  Cały tydzień czekałam na ten jeden posiłek, po którym i tak miałam wyrzuty sumienia.. Zdecydowanie wolę sobie pozwolić na małe odstępstwa od diety na co dzień ;)
  Ale skoro jesteś zadowolona z takiego systemu to wspaniale! Fajnie, że tak rozsądnie podchodzisz do tematu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pizza z rukolą! Albo burger! ooooooooojanyyyyyyyy pierogi!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak naprawdę cheat meal był stosowany dużo wcześniej niż pojawiło się samo pojęcie:) Któż z nas nie robił sobie małych odstępstw od diety. Moim zdaniem jest to bardzo potrzebne. Jeden niezdrowy posiłek nie przekreśli naszego wysiłku a może dać siłę i motywację do dalszej pracy. Ja taki cheat meal robię sobie w każdy piątek:) Może za często no ale cóż...nie wpływa to jakoś negatywnie na mój stan zdrowia i sylwetkę...

  OdpowiedzUsuń
 5. żeby zjedzenie pizzy tak radowało, potrzebny jest cały tydzień żywieniowych wyrzeczeń. Także dieta redukcyjna nie tylko pomaga schudnąć, ale i czerpać większość radość z tych posiłków, które są "nielegalne" na naszej diecie. Zasypię Was jeszcze dodatkowymi radami: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/jak-szybko-schudn%C4%85%C4%87-ca%C5%82a-prawda-o-szybkim-zrzucaniu-wagi jeżeli już wszystko wiecie, to może chociaż kolejny artykuł na ten temat zadziała jak kolejna dawka motywacji :)

  OdpowiedzUsuń